Ślimaki w ogrodzie stanowią poważne zagrożenie dla roślin. Żerują zarówno na liściach, jak i korzeniach warzyw czy kwiatów. Lepiej, by ich obecność nie doprowadziła ogrodu do ruiny. Istnieją sprawdzone sposoby na zwalczanie ślimaków, które zakładają stosowanie m.in. środków bezpiecznych dla środowiska.
Największych szkód w ogrodzie dokonują ślimaki nagie, czyli osobniki bez muszli. Stworzenia mające skorupy łatwo wynieść z ogrodu na bezpieczną dla roślinności odległość, jednak zwalczanie tych nagich sprawia nieco więcej trudności.
Lista potrzebnych produktów:
Ślimaki zagrożeniem dla upraw w ogrodzie
Ślimaki w ogrodach pojawiają się, szukając schronienia i pożywienia. Lubią ciemne i wilgotne miejsca, w których mogą schronić się przed ostrym słońcem. Służy im zatem obecność dawno niekoszonej trawy lub kryjówek w postaci ułożonych przed domem kamieni, desek, drewna lub odpadów budowlanych, pod którymi mogą schować się przed naturalnymi wrogami. Ślimaki są niemal wszystkożerne – odżywiają się zarówno dopiero kiełkującymi, jak i już dojrzałymi, a nawet nadgniłymi roślinami oraz drobnymi zwierzętami.
Marka: NEO
Opryskiwacz akumulatorowy micro-USB 3.6V
Zobacz więcej
Kup na:
Ślimaki mogą również być pożyteczne, gdyż zjadają nasiona chwastów, a także martwe części roślin. Stanowią pożywienie dla większych zwierząt, takich jak nornice, ptaki, jeże, myszy. Kiedy jednak ślimaków w ogrodzie jest sporo, potrafią doszczętnie zniszczyć rośliny uprawne i ozdobne. Oznaką żerowania ślimaków są dziury w kształcie pasm, wygryzione w liściach, łodygach i cebulach. Na powierzchni gleby i liściach ślimaki pozostawiają śluzowate, nitkowate ślady. To oznacza, że trzeba je koniecznie zwalczać lub przynajmniej ograniczyć ich liczebność w ogrodzie.
Domowe sposoby na zwalczanie ślimaków w ogrodzie
Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu polegają na stosowaniu naturalnych środków dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Jednak jeśli szkodników nie ma zbyt wiele i w większości są to osobniki z muszlami, można je po prostu wynieść poza teren ogrodu. Nagie ślimaki, które za dnia kryją się przed słońcem, należy wieczorem zwabić do jednego miejsca, a następnie wynieść. Na mokry grunt można wyłożyć deski, liście kapusty lub łopianu, które staną się schronieniem dla tych stworzeń i ułatwią ich wyniesienie. Dobrym sposobem na ślimaki będzie również zastosowanie piwa – te zwierzęta bardzo je lubią. Wystarczy w glebę wkopać kubeczki z trunkiem i poczekać, aż zwabione zapachem stworzenia do nich wpadną.
Marka: VERTO
Rękawice ogrodowe pokryte nitrylem, rozmiar 8″
Zobacz więcej
Kup na:
Kolejnym skutecznym sposobem na ślimaki w ogrodzie są pułapki usypane wokół upraw, które utrudnią szkodnikom poruszanie. W tym celu można wykorzystać trociny, igliwie lub żwir. Świetnym pomysłem będzie wysypanie pokruszonych skorupek po jajkach, które dodatkowo wpłyną korzystnie na glebę.
Dość proste, ale również sprawdzone rozwiązanie problemu żerujących szkodników zakłada użycie soli kuchennej. Sól na ślimaki w ogrodzie działa jak naturalna trucizna – wystarczy obsypać nią każdego osobnika.
Sprytnym sposobem na ślimaki jest użycie mączki bazaltowej, która powstaje ze zmielenia skały wulkanicznej. Jest to naturalny nawóz zalecany do upraw ekologicznych. Wzmacnia rośliny oraz odkwasza glebę. Mączkę bazaltową można rozsypywać wokół roślin lub oprószać całe rośliny. To utrudni poruszanie się ślimakom oraz utrudni zjadanie oprószonych listków. Mączka uchroni również Twoje rośliny przed mszycami oraz gąsienicami objadającymi liście.
Chemiczne preparaty na ślimaki w ogrodzie
Jeśli zmagasz się z prawdziwą plagą ślimaków, domowe, łagodne sposoby mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych bez problemu kupisz różnego rodzaju chemiczne środki, które w skuteczny sposób niszczą szkodniki. Preparaty na ślimaki w ogrodzie dostępne są w formie proszku, granulek lub płynu. Specjalistyczny płyn rozpyla się za pomocą opryskiwacza, natomiast proszkiem lub granulatem obsypuje się przestrzeń wokół upraw. Stosując środki chemiczne, zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni rękawicami ogrodowymi. Przy opryskach powinno się też zasłonić twarz maseczką.
Po chemiczne preparaty do zwalczania ślimaków sięgaj zawsze w ostateczności, gdyż są one toksyczne nie tylko dla szkodników, lecz także innych żyjących w ogrodzie stworzeń. Najlepiej wybieraj środki, które mają V stopień toksyczności – odznacza się on niską szkodliwością dla organizmów żywych.
Należy pamiętać, że ślimaki są pożywieniem dla ptaków, jeżów czy żab. Najlepiej wybierać ekologiczne preparaty do walki ze ślimakami, które są oparte o fosforan żelaza. To związek chemiczny, który występuje w glebie. Jest on szkodliwy jedynie dla ślimaków.