Przyzagrodowy chów kur cieszy się coraz większą popularnością. Kurniki powstają nie tylko w gospodarstwach rolnych, lecz także w miastach i na ich przedmieściach. Możesz własnoręcznie zbudować kurnik, który zapewni kurom nioskom odpowiednie warunki do życia.
Kurnik dla niosek powinien znajdować się na odpowiednim terenie – nie może on być podmokły. Jeśli poziom wód gruntowych nie przekracza 1 m, możesz postawić tam swoją konstrukcję. Pamiętaj także, aby podłoga kurnika znajdowała się na wysokości 20–30 cm nad powierzchnią gruntu. Odpowiednie umieszczenie wejścia do kurnika uchroni kury przed deszczem i przeciągiem.
Lista potrzebnych produktów:
- heblowane drewniane deski,
- styropian,
- sztuczne oświetlenie,
- poidła i karmidła,
- drewniane żerdzie,
- gruba sklejka,
- wiertarko-wkrętarka.
Jakie rozmiary powinien mieć kurnik?
Oprócz wspomnianego poziomu wód gruntowych nieprzekraczającego 1 m i podłogi umieszczonej 20–30 cm nad gruntem przydomowy kurnik powinien spełniać także inne warunki. Jednym z nich jest przestrzeń – na 1 ㎡ nie może przypadać więcej niż 1–2 kury. Warto, aby ściany wewnętrzne były gładkie – ułatwi to czyszczenie kurnika. Należy również zwrócić uwagę na umiejscowienie i odpowiednie wymiary okna. Nie powinno ono być mniejsze niż ⅓ powierzchni kurnika. Najlepiej, aby okno i wejście do kurnika wychodziły na wschód lub południowy wschód. Zapewni to wystarczające oświetlenie nawet zimą.
Budowa kurnika – na co zwrócić uwagę?
Jeśli teren, na którym chcesz mieć kurnik, spełnia wymagania wilgotnościowe, możesz wylać fundamenty. Pamiętaj o zachowaniu wszystkich wspomnianych wymiarów i proporcji, to bardzo ważne dla zdrowia niosek. Ściany kurnika najlepiej wykonać, skręcając ze sobą gładkie deski. Ułóż i zamocuj dwie warstwy desek, zostawiając między nimi miejsce na izolację termiczną. Dobrym materiałem do wykonania ocieplenia kurnika jest styropian.
Następny etap budowy kurnika to zrobienie dachu. Możesz do tego celu użyć drewna, PCV lub dachówki. Jedynym materiałem, którego powinieneś się wystrzegać, jest blachodachówka. Materiał ten przy intensywnym promieniowaniu słonecznym bardzo się nagrzewa, co w upalne dni powoduje niezwykle wysokie temperatury we wnętrzu kurnika.
Wyposażenie kurnika
Jeśli już zbudowałeś bryłę kurnika, przyszedł czas na wyposażenie go. Najpierw powinieneś zadbać o odpowiednie oświetlenie. Potrzebne będzie więc okno oraz sztuczne oświetlenie 3 W/㎡. W kurniku muszą się także znaleźć poidła i karmidła. Najlepiej sprawdzają się karmidła cylindryczne wyposażone w zasobnik – to rozwiązanie, które zmniejsza konieczność częstego uzupełniania paszy i wody.
Gniazda dla niosek wykonaj z grubej sklejki lub drewna, przykręcając je do siebie. Jedno gniazdo na 3–4 kury musi mieć następujące wymiary: szerokość 30 cm, wysokość 30 cm i głębokość 40 cm. Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem kurnika dla niosek są grzędy. Pamiętaj, aby zawiesić je maksymalnie na wysokości 1 m. Przyjmuje się, że na jedną kurę powinno przypadać co najmniej 20 cm długości grzędy. Grzędy możesz wykonać z drewnianych żerdzi.
Aby uchronić kury przed atakiem lisów, psów, kotów lub gryzoni, a jednocześnie zapewnić im przestrzeń do przebywania na zewnątrz, warto wybrać kurnik z wolierą. Woliera powinna znajdować się z dala od drogi i bezpośredniego wiatru. Do wykonania woliery potrzebna będzie siatka odporna na rozerwanie i dziobanie kur. Ogrodzenie to możesz zrobić z polietylenowej lub polipropylenowej siatki hodowlanej.
Dowiedz się też: Jak zrobić poidełko dla ptaków?