Mycie auta można przeprowadzić na kilka sposobów, np. oddać samochód w ręce specjalisty od autodetailingu albo skorzystać z myjni mechanicznej, parowej lub bezdotykowej. Ciekawą alternatywą dla czyszczenia wodą jest tzw. mycie na sucho, z użyciem specjalnego preparatu.
Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób na usunięcie brudu z naszego pojazdu, musimy pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach: niedozwolone jest mycie auta na mrozie i w pełnym słońcu. Zimą lepiej zdecydować się na oddanie samochodu do wyspecjalizowanego zakładu autodetailingowego. Dobór narzędzi i materiałów potrzebnych do umycia samochodu zależy od tego, jaki sposób czyszczenia wybierzemy. Jadąc na myjnię mechaniczną lub bezdotykową, nie musimy mieć dodatkowych akcesoriów.
Lista potrzebnych narzędzi:
- dwie ściereczki z mikrofibry;
- preparat do mycia na sucho.
Warto pamiętać, że tradycyjne mycie samochodu na posesji czy parkingu jest niedozwolone. Z tego powodu obecnie jedyną alternatywę dla myjni i mycia autodetailingowego stanowi samodzielne umycie auta na sucho.
Ręczne mycie samochodu
Najbardziej efektywne jest oczywiście czyszczenie autodetailingowe. Wyspecjalizowane zakłady przeprowadzają kompleksowe mycie auta, dobierając odpowiednie do stanu karoserii preparaty i sposób czyszczenia. Oddając samochód do specjalisty, możemy liczyć też na solidne zabezpieczenie lakieru po myciu.
Oczywiście większość osób w ten sposób nie czyści zbyt często swoich pojazdów, zarówno z uwagi na cenę usługi, jak i konieczność pozostawienia auta w zakładzie na co najmniej kilka godzin. Czyszczenie autodetailingowe warto więc uzupełnić o mycie samochodu na myjni lub na sucho.
Mycie samochodu na myjni
Podejście użytkowników samochodów do kwestii dbania o auto jest różne. Zależy też w dużej mierze od funkcji pojazdu oraz jego wieku. Na ogół pod względem wizualnym mniej dbamy o samochód roboczy lub starszy model. Warto pamiętać, że jeśli chcemy jak najdłużej zachować estetyczny wygląd lakieru, powinniśmy zrezygnować z myjni mechanicznych. Szczotki w połączeniu z drobinkami piasku i innymi ostrymi cząsteczkami to przepis na zarysowania na karoserii pojazdu. Dlatego dużo lepszą alternatywą dla tego sposobu czyszczenia jest mycie parowe samochodu lub skorzystanie z myjni bezdotykowej.
Mycie auta na myjni bezdotykowej
Czyszczenie auta na myjni bezdotykowej to bardzo dobry sposób na usunięcie brudu z samochodu. W zasadzie polega na myciu ręcznym pojazdu, ale z wykorzystaniem ułatwiającego to zadanie sprzętu. W przeciwieństwie do myjek mechanicznych to rozwiązanie bezpieczne dla lakieru, ponieważ stosowana w komercyjnych myjkach chemia jest łagodna i nie niszczy karoserii, podobnie jak ciśnieniowa dysza. Należy uważać, aby nie przystawić dyszy zbyt blisko do elementów karoserii. Duże ciśnienie może spowodować ubytek lakieru, jeśli był on już delikatnie uszkodzony, np. przez odpryski od kamieni.
Oczywiście niedozwolone jest mycie samochodu na mrozie w ten sposób. Lepiej też zrezygnować z myjki po zabezpieczeniu pojazdu woskiem. Mycie auta po nałożeniu wosku na myjce bezdotykowej może być problematyczne ze względu na środek czyszczący. Wosk wymaga neutralnego pH, a korzystając z komercyjnej myjni, nie wiemy, jaki skład ma stosowana tam aktywna piana.
Mycie samochodu na sucho
Czyszczenie karoserii na sucho to świetna alternatywa dla myjek i ręcznego mycia. Nie można zrezygnować z nich całkowicie, ponieważ od czasu do czasu należy dokładnie usunąć brud nie tylko z nadwozia, lecz także podwozia pojazdu. Jednak czyszczenie bez wody to bardzo dobry sposób na umycie auta w zimie czy po prostu na własnej posesji.
Do wyczyszczenia samochodu na sucho potrzebny jest specjalny środek oraz dwie ściereczki z mikrofibry. Preparat rozprowadzamy na danym fragmencie karoserii ruchem z góry na dół, a następnie ściągamy go przy pomocy jednej ze ścierek. Drugą szmatką polerujemy oczyszczoną powierzchnię. W ten sposób myjemy całe auto.