FALFESTÉS – FONTOS TANÁCSOK KEZDŐKNEK
2022-04-19HOGYAN ÉS MILYEN GYAKRAN CSERÉLJÜNK OLAJAT A BENZINES FŰNYÍRÓBAN?
2022-04-2822 kwietnia 2022
Nasze potrzeby mieszkaniowe zmieniają się wraz z sytuacją życiową. Niekiedy dzielimy pokoje lub adaptujemy wolne przestrzenie, innym razem likwidujemy ścianki, żeby zyskać więcej miejsca. Czy wyburzenie ściany działowej jest trudne?
Zwykle wyburzenie ścianki działowej, choć samo w sobie nie należy do ciężkich prac budowlanych, wiąże się z dość dużym bałaganem i koniecznością przeprowadzenia remontu. Czy poza uciążliwością ma jakieś inne wady? Czy likwidacja ścianki działowej wymaga zgłoszenia organom budowlanym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Lista potrzebnych produktów:
Jak wyburzyć ścianę działową z płyt gipsowo-kartonowych?
Ścianki działowe zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych są przegrodami opartymi na stelażu, dlatego nie wyburza się ich, tylko demontuje, zachowując kolejność odwrotną niż podczas montażu. Najpierw za pomocą piłki nacinamy płytę w pobliżu elementu konstrukcyjnego, by następnie oderwać ją od stelaża. Później należy wyjąć wypełnienie (najczęściej jest to wełna mineralna) i wypchnąć płytę znajdującą się z drugiej strony ścianki. Czynność powtarzamy, aż pozostanie sam stelaż. Ten element można łatwo zdemontować, po prostu odkręcając go od podłogi i sufitu za pomocą wiertarko-wkrętarki albo wkrętaka.
Wyburzenie ściany działowej z cegły lub bloczków betonowych
Podobnie jak demontaż ściany z płyt gipsowo-kartonowych, rozbiórka ścianek z cegły lub bloczków betonowych nie jest specjalnie trudna ani uciążliwa. Wyburzanie ścianki z cegieł przeprowadza się z wykorzystaniem młotowiertarki, ewentualnie młotka i przecinaka.
Najpierw należy w tuż pod sufitem, najlepiej pośrodku ściany, przekuć się na drugą stronę. Rozbiórkę zaczyna się właśnie z tego miejsca, usuwając najpierw górny rząd cegieł, a następnie kolejne, aż do podłogi. Warto podkreślić, że cegiełek w miarę możliwości nie powinno się niszczyć – można je wykorzystać powtórnie albo sprzedać jako materiał rozbiórkowy. Z pustakami i bloczkami betonowymi sprawa przedstawia się nieco inaczej – te elementy wyburza się młotkiem lub młotowiertarką. W trakcie tych czynności ulegają bezpowrotnie zniszczeniu.
Wyburzenie ściany drewnianej
W przypadku ścian drewnianych sposób demontażu zależy od techniki ich wykonania. Te pokryte matą trzcinową stanowiącą podkład pod tynk należy zdemontować, skuwając warstwę zaprawy i odrywając maty. Jeśli jednak tynk położono na tzw. dranice, czyli cienkie deski, nie trzeba go skuwać. Usuniemy go razem z deseczkami. Najpierw należy zdemontować deski, usunąć wypełnienie ścian, a następnie – drewniany stelaż.
Koszt wyburzenia ścianki działowej
Cena usługi zleconej nie jest wygórowana i zwykle mieści się w kilkuset złotych. Koszt zależy jednak od materiału, z jakiego wykonano ściankę oraz liczby metrów kwadratowych do wyburzenia, a także specyficznych warunków – m.in. tego, czy w ściance biegną instalacje. Ważne są również możliwości pozbycia się gruzu. Przykładowo, jeśli ścianka mieści się na parterze lub 1 piętrze i można użyć rękawa, którym gruz będzie trafiał prosto do pojemnika, cena okaże się niższa niż w przypadku konieczności wynoszenia go w wiaderkach z 8 piętra klatką schodową.
Oczywiście wyburzenie ścianki działowej można przeprowadzić metodą gospodarską, jednak nawet wtedy nie uniknie się części kosztów związanych z zamówieniem kontenera wywiezieniem gruzu.
Kara za wyburzenie ściany działowej
Wyburzenie ściany działowej w bloku wiąże się zwykle z obawami właściciela mieszkania o legalność takiego zabiegu. Czy można wyburzyć ściankę działową bez zgłaszania tego faktu organom nadzoru budowlanego? Tak, jak najbardziej. Zgłoszeniu i pozwoleniu na budowę podlegają wyłącznie te roboty budowlane w użytkowanych obiektach, które stanowią przebudowę. W orzecznictwie sądowym dominuje pogląd, że wyburzenie ścianki działowej nie prowadzi do zmiany parametrów technicznych ani użytkowych lokalu, nie stanowi więc przebudowy. W tej sytuacji nie jest wymagane zgłoszenie ani tym bardziej pozwolenie na budowę.