BÚTOR KÁRPITOZÁS HÁZILAG – A LEGJOBB MÓDSZEREK ÉS KÁRPITOS TIPPEK
2022-01-17LEMERÜLT AKKUMULÁTOR TÖLTÉSE – HOGYAN KELL FELTÖLTENI AZ AKKUMULÁTORT? MENNYI IDEIG TART?
2022-01-1717 stycznia 2022
Minden lakás befejezésének elkerülhetetlen szakasza a falak vakolása. Ez a megoldás megvédi a falakat a nedvesség és a szennyeződés hatásaitól, és emellett emeli a beltér vizuális jellemzőit.
A falak kézi vakolása költségkímélőbb a gépi vakolat felhordásánál. Némi gyakorlással könnyedén saját magad is elkészítheted. Bemutatjuk a falak helyes vakolását, és segítséget nyújtunk abban, hogy milyen vakolatot kell használni.
A falak kézi vakolása költségkímélőbb a gépi vakolat felhordásánál. Némi gyakorlással könnyedén saját magad is elkészítheted. Bemutatjuk a falak helyes vakolását, és segítséget nyújtunk abban, hogy milyen vakolatot kell használni.
Melyik vakolatot válasszam?
A vakolat kiválasztása leggyakrabban annak eldöntésén alapul, hogy gipsz vagy mész-cement alapú vakolatot választunk. A döntés alapvetően az aljzat fajtájától és a (száraz vagy nedves) helyiség rendeltetésétől függ.
A gipsz vakolat leginkább száraz helyiségek falaira, azaz leggyakrabban folyosók, szobák, nappalik és hálószobák esetében alkalmazható. Cellás betonból és téglából vagy kerámiatömbből készült falakon egyaránt használhatjuk. A gipszvakolatot egy rétegben kell felhordani, vastagsága nem haladhatja meg a 30 mm-t. Napjainkban ez a legnépszerűbb megoldás.
A mész-cement vakolat elsősorban nedves helyiségekbe, például konyhába vagy fürdőszobába való. Ott is alaklamzható, ahol vastag vakolat szükséges. A mész-cement vakolatok több rétegben is felhordhatók, de ügyelni kell arra, hogy egyetlen réteg vastagsága se haladja meg a 20 mm-t.
A vakolat aljzatának előkészítése
A vakolatot fogadó aljzat előkészítése a szennyeződések, zsíros foltok, festékmaradványok és a sérült faltöredékek eltávolításából áll. Továbbá speciális védőprofilokat kell felszerelni a sarkokra, hogy megakadályozzák a sarkok gyakori károsodását. A csempéket fogadó, vagy a terjedelmesebb felületű falak esetében érdemes un. vakolóléceket alkalmazni (amelyeket 1 méterenként vízszintesen kell beépíteni). Felszerelésüket követően alapozó készítményt (az adott vakolattípushoz passzoló az ún. alapozót) kell alkalmazni. Az alapozás növeli a vakolat massza tapadását és védi a falat. Ha erősen nedvszívó falról van szó, amire mész-cement vakolatot szeretnénk felhordani, akkor hordjunk fel ún. durva, vagyis egy érdes előkészítő bevonatot. Ez homok és cement 1:1 arányú keverékéből áll, kevés vízzel. A bevonatot kanállal kell felhordani. Rétegének lehetőleg egyenletesnek és jól záródónak kell lennie. Az ilyen aljzat minimum 24 órányi száradást igényel.
A vakolat elkészítése
A vakolatot a gyártó ajánlásainak megfelelően kell elkészíteni (ezt az információt a gyártó általában a csomagoláson tünteti fel). A bekeveréshez egy vödörre és egy keverő eszközre lesz szükség. Ügyelni kell arra, hogy a massza csomómentes legyen, és az állagának pedig homogénnek kell lennie. A vakolatot alapos bekeverését követően 3 órán belül fel kell használni, mert ez idő után száradni kezd.
Hogyan kell a vakolást elvégezni?
A kézi vakolás mindössze néhány lépésből áll. Ezekeket a lépéseket a vakolat típusától függően kell elvégezni.
A gipsz bázisú vakolat kézi felhordását a teljes fal vakolásával kell kezdeni. Ehhez egy rozsdamentes fém vakolókanálra van szükség. A felhordott vakolat nem lehet vastagabb 30 mm-nél. Arra is ügyelni kell, hogy a vakolat megfelelően el legyen simítva. Következő lépésként a teljes vakolt felületet határozott és egyenletes mozdulatokkal el kell egyengetni egy H profilú vakolatlehúzó léccel. Különböző irányba mozgatjuk a vakolatlehúzó lécet, és különös figyelmet fordítunk az ablak felőli felületekre, mert itt lesz a legjobban látható minden egyenetlenség. Amikor a vakolat kissé megköt, gondosan meg kell vizsgálnia a falat, és el kell távolítani az esetleges horpadásokat, egyenetlenségeket. Ehhez trapéz vakolókanalat érdemes használni. Az utolsó fázisban felületi gittel lehet még korrigálni a még látható kisebb horpadásokat és karcolásokat. Ha ez megtörtént, óvatosan nedvesítsük meg a vakolatot és töröljük át egy szivacsos vakolókanállal. Gipsztej jelenik meg a falon, és egy idő után a felület egy kissé fénytelenné fog válni. Végül eltávolítjuk az összes finom barázdát, hogy sima falfelületet kapjunk.
A mész-cement vakolatot csak a vakoló aljzat teljes megszáradása után szabad felhordani. A vakolatot egyenletesen, kanállal vagy simítóval kell felvinni. Érdemes kiemelt figyelmet kell fordítani a falsík pontos meghatározására – ebben segítségünkre lehetnek a vakoló lécek. A vakolat felhordása után a felületet simítóval kell cikk-cakk mozdulatokkal, minden alkalommal ugyanabba az irányba mozdulva egyengetni. Ezután meg kell várni, amíg a vakolat megszárad. Kétrétegű vakolatok esetén addig kell a simítást folytatni, amíg minden egyenetlenség el nem tűnik. Háromrétegű vakolatok esetében az elsimítás leghatékonyabb alternatívája a simítóvakolat alkalmazása, amelyet a megszáradt bevonatra visznek fel, majd simítóval óvatosan elegyengetik. A réteg nem lehet vastagabb 2-6 mm-nél. A simító vakolatnak enyhén folyékony állagúnak kell lennie. Felhordás után várja meg, amíg a vakolat teljesen megszárad. Úgy szokták számolni, hogy a vakolat minden egyes 1 mm rétege körülbelül 24 órán át szárad. Csak ennyi idő után kezdhető el a falak festése vagy a csempék felragasztása.