MIKOR ÉS HOGYAN CSERÉLJÜK A HENGERFEJTÖMÍTÉST?
2022-04-05FÉKNYERGEK FELÚJÍTÁSA — ÁTFOGÓ KÉZIKÖNYV
2022-04-055 kwietnia 2022
A fűben kifejlődő gombák teljesen tönkretehetik a házi kert gyepjének kinézetét.
Szerencsére a gyepen növekvő és jellegzetes boszorkányköröket alkotó gombák nem jelentik azonnal, hogy le kell mondanunk a gyönyörű fűről. Többféleképpen is lehet ellenük küzdeni.
A gyepen megjelenhetnek ehető gombák, mint például a nagy őzlábgomba. Gyors terjedésük és kevésbé kellemes vizuális hatásuk azonban arra késztet, hogy a lehető leggyorsabban szabaduljunk meg a gyepünk gombásodásától.
A szükséges termékek listája:
- gereblye
- kerti kesztyű
- gyepszellőztető
- vertikulátor
- permetezőgép.
Miért nő a gyepen a gomba?
Kedvező tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a gyep gombásodásához a nedvesség és a fűben maradt szerves anyagok.
Ezért a probléma gyakran a többéves és régóta elhanyagolt gyepeket érinti. Leggyakrabban heves esőzések és sokáig tartó nedvesség időszakai után nőnek ki. A lenyírt, de össze nem gereblyézett, a pázsiton bomlásig otthagyott fű tökéletes táptalajt képez a gombák számára.
Ezenkívül a nem megfelelően karbantartott gyep felszínén képződő filc a fűnyesedékkel együtt korlátozza a növények gyökereihez történő levegőáramlást.
Egy másik ok, amiért a gombák kifejlődhetnek a gyepen, a könnyű és tápanyagszegény talaj. A föld, amelyre a begombásodott gyep került, a növények vagy gallyak maradékaival lehet szennyezett. A nem megfelelő trágyázás, különösen az alacsony nitrogéntartalmú műtrágyakeverékekkel, szintén kiválthatja a gombásodást.
Az úgynevezett „boszorkánykörök” a gyepen nehezen leküzdhetők. Ezek kalaposgombák által alkotott körök a gyepen. Egyes esetekben az általuk lefedett terület elpusztul. Ennek kiváltó oka a gyep filcesedése.
Gyakran a homokos talajon növő, régi gyepeken fejlődik ki. Ezek a gombák leggyakrabban az erdőkhöz közeli telkeket támadják meg.
Hogyan küzdhető le a fű gombásodása?
A gyep gombásodása nem jelenti azt, hogy az egészet újra kell telepíteni.
Léteznek hatékony módszerek e csúnya növekmények elleni küzdelemre — lehetővé teszik, hogy megmentsük a gyepet és fenntartsuk a gyönyörű, élénk zöld színét. A begombásodott gyep esetében az első elvégzendő kezelés a permetezés.
A gombák ellen azok a kémiai készítmények hatásosak, amelyek összetételében rézionok találhatók. Ezek felelősek a fertőzések kialakulásának gátlásáért és a gyep ellenállóképességének erősítéséért. Valódi hatásuk előfeltétele az, hogy a betegség első szakaszában kerüljenek alkalmazásra.
Előfordulhat azonban, hogy ilyen típusú szerek veszélyesnek bizonyulnak a vízi élővilágra, nagy mennyiségben történő felhasználás esetén pedig a talajvíz szennyezéséhez vezethetnek. Ezért a biotermesztés esetében gyakoribb a Pythium oligandrum alapú, természetes készítmény használata, amely biztonságos az élő szervezetekre, ugyanakkor számos, többek között a gyepen előforduló gombafajjal táplálkozik.
Ne feledkezzünk el azonban arról, hogy a gyep permetezésekor a permetezőgépen kívül igénybe vegyük a kerti kesztyűt és egyéb védőruházatot is, például maszkot vagy arcpajzsot az arc védelmére.
A következő fontos lépés a gyep gombásodásának megelőzése érdekében a rendszeres és megfelelő gyepápolás. Gondoskodni kell a nyírásról (legalább hetente egyszer), illetve a fűnyesedék alapos összegereblyézéséről és összeszedéséről. Ezáltal megakadályozzuk a lenyírt szálak kiszáradását és rothadását, valamint megelőzzük a gyep filcesedését. Áprilistól júliusig pedig arra kell ügyelnünk, hogy szisztematikusan trágyázzuk a gyepet nitrogénben gazdag műtrágyákkal.
A gyep gombásodása elleni küzdelemben nagy hatékonysággal bír a fű állapotának javítása olyan ápolási eljárások révén, mint a gyep vertikulálása és levegőztetése. A gyep vertikulálása a fű speciális vertikulátorral történő felhasogatásából áll és segít eltávolítani a mohát és a filcet. A levegőztetés pedig gyepszellőztetővel vagy speciális, szögekkel ellátott cipővel végezhető el.
A kezelés során a szögeket fűbe kell szúrni, ezáltal levegőztetve a talajt. A gyep vertikulálását és levegőztetését érdemes még a gomba elleni szerrel való permetezés előtt elvégezni, mivel ez megkönnyíti a készítmény talajba bejutását. A „boszorkánykörök” kialakulása esetében a gyep levegőztetése és vertikulálása elengedhetetlen.
Amennyiben csökkenteni szeretnénk a betegség tüneteinek láthatóságát, nagy dózisú nitrogénnel ellátott trágyát alkalmazzunk. Amennyiben ezeket az intézkedéseket nem tesszük meg, elkerülhetetlennek bizonyulhat a gyep cseréje.