Każdy posiadacz działki lub przydomowego ogrodu musi zmierzyć się z wyzwaniem regularnego podlewania. Odpowiednie nawadnianie to jedna z podstawowych czynności, dzięki której roślinność rozwija się prawidłowo, a trawa nie usycha i utrzymuje piękny, zielony kolor. Błędy i brak wiedzy o podlewaniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak gnicie i obumieranie roślin, dlatego na początek warto dowiedzieć się jak prawidłowo nawadniać swój ogród i na który sposób podlewania postawić.
Dobre praktyki
Bez względu na to jaki obszar zielony podlewamy i na jaki styl podlewania się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących prawidłowego nawadniania naszej roślinności.
Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiedniej pory dnia. Większość poradników ogrodowych sugeruje poranne podlewanie, szczególnie w okresie intensywnych upałów. Rankiem woda najszybciej wsiąka w glebę, przez co korzenie chłoną wodę efektywniej. Jeśli jednak poranne wstawanie nie jest waszą mocną stroną, pozostaje podlewanie w godzinach wieczornych, kiedy powietrze jest chłodniejsze niż za dnia. Pod żadnym pozorem nie należy nawadniać roślin w środku dnia w okresie letnim, może to doprowadzić do poważnych oparzeń struktury rośliny, a nawet jej obumarcia.
Ponadto:
- Lepiej podlewać ogród rzadziej, ale bardziej obficie, tak aby woda wsiąkła w glebę na głębokość ok. 10-15 cm i dotarła do dolnych partii korzeni. Wyjątkiem są rośliny młode, słabo ukorzenione, gdzie duża ilość wody nie jest wskazana.
- Proces podlewania powinien odbywać się przez dłuższy czas przy użyciu małych, regularnych porcji wody, aby wsiąkanie odbywało się powoli i stopniowo. Zalanie korzeni może doprowadzić do gnicia i obumierania roślin.
- Dodatkowe zraszanie liści zazwyczaj też nie jest wskazane – w nocy na mokrych partiach mogą zacząć osadzać się grzyby, a za dnia wilgoć może doprowadzić do oparzenia struktury liścia.
Kiedy już zapoznamy się z wszystkimi powyższymi zasadami, warto zastanowić się nad tym jaki sposób podlewania najlepiej pasuje do naszego ogrodu.
Podlewanie stacjonarne
To rodzaj podlewania, który może się wydawać najwygodniejszy. Za nawadnianie odpowiada tu mechaniczny zraszacz, który sam rozprowadza wodę po ogrodzie, bez pomocy człowieka. Dużą zaletą tego systemu nawadniającego jest możliwość zaprogramowania częstotliwości podlewania, jeśli dodatkowo zamontujemy wyłącznik czasowy przy kranie. Taka funkcjonalność pozwala na regularne nawadnianie ogrodu, nawet podczas dłużej nieobecności w domu( np. urlopu). Podlewanie stacjonarne sprawdzi się najlepiej przy jednolitych powierzchniach(np. duże połacie trawy). Tradycyjne stacjonarne zraszacze ogrodowe, takie jak np. zraszacz szpikulcowy VERTO 15G785 umożliwiają równomierne podlewanie powierzchni do 78m2. Ciekawą propozycją jest także model VERTO 15G773, który umożliwia regulację zasięgu i szerokości zraszania, a także posiada pokrętło regulacji ciśnienia wody, które pozwala dostosować zraszacz do obszaru, który chcemy nawadniać. Jeśli jednak posiadamy dużą trawiastą działkę, o powierzchni powyżej 100m2, warto zastanowić się nad zakupem zraszacza sektorowego, takiego jak 6 funkcyjny zraszacz VERTO 15G788 , którego maksymalna powierzchnia podlewania to aż 350m2. Nie zawsze jednak podlewanie stacjonarne to najlepsze rozwiązanie – w przypadku klombów, skupisk roślinnych czy żywopłotów, lepiej postawić na podlewanie ręczne.
Podlewanie ręczne
Ten system zdecydowanie lepiej sprawdzi się przy podlewaniu punktowym (np. krzewy, drzewka) oraz nawadnianiu nieregularnych kształtów roślin (np.klomby, żywopłoty). Mechanizm składa się z tradycyjnego węża ogrodowego, przyłączonego do źródła wody i zakończonego zraszaczem pistoletowym. Dużą zaletą ręcznych zraszaczy jest możliwość regulacji ciśnienia wody i rodzaju strumienia. W nowoczesnych systemach wszystkie te opcje wbudowane są w pistolet. Przykładem takiego zraszacza jest nasz model VERTO 15G710, którym można regulować moc strumienia przy pomocy pokrętła umieszczonego na rękojeści, w miejscu usytuowania kciuka. Ponadto, czytelne oznaczenia graficzne na słuchawce pozwalają ustawić rodzaj strumienia i dostosować go do potrzeb podlewanej roślinności – np. mgiełką podlejemy delikatne kwiaty i młodą roślinność, a punktowym strumieniem mocno zakorzenione w ziemi drzewa i krzewy. Mocnym uderzeniem wody możemy także zmyć brud z chodnika i kostki brukowej, natomiast strumień redukujący ciśnienie pomoże napełnić wiadro lub konewkę, bez rozpryskiwania wody. W ofercie VERTO dostępne są również kompleksowe zestawy takie jak 15G713, które stanowią komplet z pistoletem zraszającym, złączkami dwumateriałowymi, przyłączem do kranu – użytkownik, kupując jeden produkt, zaopatruje się we wszystkie części potrzebne do podłączenia zraszacza ręcznego do węża i źródła wody.
A może dwa w jednym?
W większości przydomowych ogrodów znajduje się zróżnicowana roślinność, od dużych powierzchni trawiastych, po skomplikowane formy klombowe. Jeśli ktoś jest posiadaczem takiego ogrodu, powinien zastanowić się nad zainwestowaniem w rozbudowany system podlewania, zawierający oba systemy – ręczny i stacjonarny. Do stworzenia takiej instalacji zazwyczaj używa się specjalnego rozdzielacza przy źródle wody, który pozwoli na rozdzielenie strumienia na kilka przewodów.
Bez względu na to jaki wybór podlewania wybierzemy, warto pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu wężów ogrodowych, tak aby nie zajmowały dużo miejsca i nie niszczyły się pod wpływem zagięcia czy zaplątania. W tym celu warto zainwestować w profesjonalny stojak na węża ogrodowego VERTO 15G790. Bęben stojaka jest bardzo pojemny – mieści około 45 m węża 1/2″ i analogicznie około 35 m węża 5/8″ oraz około 15 m węża 3/4″.