SZEDER ÜLTETÉSE — IDŐPONT, TERMESZTÉS, GONDOZÁS, IGÉNYEK
2022-04-19Wyburzenie ściany działowej – czy to trudne zadanie?
2022-04-2219 kwietnia 2022
A falak és mennyezetek festése a legegyszerűbb és leggyorsabb módszer a lakás felfrissítésére. Fontos megjegyezni, hogy ezt önállóan is megvalósíthatjuk — nem kell ebbe egy egész szakértői brigádot belevonni.
Kezdő festőből bárki gyorsan profivá válhat.
A falak és mennyezet megfelelő előkészítése ugyanolyan fontos, mint a tényleges festés. Ez már a sikerhez vezető út fele. A felületnek a festés előtt mindenképpen száraznak, portól és egyéb szennyeződésektől mentesnek kell lennie. Magában a festésben fontos szerepet játszik a festékfelvitel helyes iránya.
Festés előkészület – Hogyan készítsük elő a helyiséget?
A falfestés első lépése, a helyiség előkészítése. Ezen múlik a munka kényelme és a festés végeredménye.
A festendő helyiségből távolítsunk el minden bútort és berendezést. Ha ez különböző okokból nem lehetséges, helyezzük azokat a szoba közepére és fedjük le műanyag fóliával.
Ugyanilyen módon meg kell védenünk a padlót, az ajtókat és az ablakokat is. Ne feledjük, hogy a villanykapcsolókat, padlóléceket és ajtófélfákat festőszalaggal fedjük le.
Amennyiben a helyiségben apró csavarok, kampók vagy más kicsi elemek találhatók, akkor azokat vazelinnel bekenhetjük — a festés befejezése után áttöröljük majd azokat nedves ruhával, és az összes festék leválik róla a zsírral együtt.
Fal és mennyezet festés — mire lesz szükségünk?
A fal és mennyezet festéséhez természetesen szükségünk lesz a saját ízlésünk szerint választott színű falfestékekre. Ezenkívül elengedhetetlenek a megfelelő szerszámok is:
- festőhengerek
- ecset / ecsetek
- festékpisztolyok
- spatulák
- simítók
- tálcák
- festékek
- teleszkópok.
Nem szabad elfeledkezni a szerszámok megfelelő előkészítéséről. Nagyon fontos, hogy a hengert az első használat előtt megtisztítsuk a portól és a szösztől. Ezzel megakadályozzuk, hogy festés közben csúnya csomók keletkezzenek. Hasonlóan járjunk el az ecsettel is.
Ezenkívül ne felejtsük el az ecsetet a tényleges festés előtt néhányszor belemártani a festékbe, és a tartály széléhez dörzsölve megszabadulni a festékfeleslegtől. Nem kevésbé fontos a szerszámok a festés befejezése utáni ápolása is.
Az elvégzett munka után az ecseteket és hengereket alaposan ki kell mosnunk.
Hogyan készítsük elő a falakat a festésre?
A falfestés nagyon fontos szakasza a falak megfelelő előkészítése. Természetesen akkor vagyunk a legkedvezőbb helyzetben, ha a festeni kívánt falak új építésűek vagy az előző festékréteg több éves.
Sok esetben azonban különböző problémákba ütközhetünk, ezért a legelején a falak állapotának ellenőrzésével kezdjük.
Ha a falakon csavarok vagy szögek nyomai, kisebb karcolások vagy repedések láthatók, festés előtt igénybe kell vennünk a gyorsan keményedő javítómasszát (glettelés).
Amikor megszáradt, simítsuk le csiszolópapírral, majd poroljuk le. Ha a falakat a jelenleginél világosabb színűre szeretnénk festeni, akkor az alapozás lesz az első feladatunk.
A következő eset a nehezen eltüntethető olaj-, korom- vagy vízfoltok. Ezek lefedésére speciális készítmények alkalmazandók. Amennyiben a falon nedvesség- vagy penésznyomok jelentek meg, akkor ezeket el kell távolítani, ezt követően a falat meg kell szárítani. Hasznosnak bizonyulhatnak itt a gombák és algák elleni készítmények.
Fal és mennyezet festés – Hogyan?
Miután megtisztítottuk a falakat és a mennyezetet, ideje nekiállni a tényleges festésnek. Ne feledjük, hogy a helyiségek festését a mennyezettől kell elkezdeni.
Elsősorban ecsettel a nehezen hozzáférhető területeket, például a stukkókat, a lámpák körüli teret vagy a párkányzatokat fessük le.
A következő szakasz a mennyezet fennmaradó felületének a festése — nem szabad elfeledkezni arról, hogy a párhuzamos csíkokat hengerrel vigyük fel, amely teleszkópos megoldással hosszabbítható meg.
A második réteget az előzőekre merőleges csíkokat festve vigyük fel a mennyezetre.
Ekkor már áttérhetünk a falra. A folyamatot az oldalsó részek, a szélek és más nehezen hozzáférhető helyek ecsettel történő festésével kezdjük.
Ezután öntsük a festéket a festéktálcába. Mártsuk bele a hengert és nyomjuk ki.
Ne feledjük, hogy a festéket határozott mozdulatokkal kell felvinni. Függőleges, W-alakra emlékeztető csíkokat fessünk. Ha a festéket kaotikusan és kis mennyiségben visszük fel, ez ahhoz vezethet, hogy foltok jelennek majd meg a fal felületén.
Ha érdekli Önt a barkácsolás, ez is érdekelheti: HOGYAN ÉS MIVEL KELL FÉMET FESTENI?