A TETŐ FESTÉSÉNEK KIPRÓBÁLT ÉS BEVÁLT MÓDJAI
2022-03-16HOGYAN ÉS MIVEL KELL FESTENI A BETONT? A LEGFONTOSABB INFORMÁCIÓK
2022-03-1616 marca 2022
A szagos bükköny olyan növény, amelynek virágai finom és kellemes illatúak. Termeszthető erkélyen, teraszon vagy akár kerítés mellett a kertben. Mikor kell vetni, ültetni, és hogyan kell gondozni a szagos bükkönyt?
A szagos bükköny egy kis kúszónövény, amely pergolákon, lugasokon, áttört rácsokon vagy más támasztékokon kúszik fel. Érdemes jó helyet adni neki, és egy kis munkát végezni, hogy finom illatával és gyönyörű virágaival élvezhetővé tegye a pihenést a szabadban.
A szükséges termékek listája:
Szagos bükköny – jellemzői és fajtái
A szagos bükköny egynyári illatos kúszónövény, amely gyorsan nő, és fajtától függően 20-250 cm magasra is megnőhet. A babfélék családjába tartozik, természetes élőhelye a Földközi-tenger, különösen Szicília. A növénynek hosszú és petyhüdt szára van, apró levelekkel és indákkal, amelyek lehetővé teszik, hogy átkússzon az olyan támasztékokon, mint az erkély- és teraszkorlátok vagy kerítések.
A szagos bükköny júniustól augusztusig virágzik. Apró, pillangó alakú virágai fürtökben állnak, és intenzív illatúak. A virágok tipikus pillangószerkezetűek (egy felső szirom, amelyet vitorlának neveznek, két oldalsó szárny és egy alsó szirom, amelyet csónaknak neveznek). Színük a növény fajtájától függ. A legérdekesebbek közül néhányat emelhetünk ki:
- ’Senator’ – krémszínű virágait jellegzetes bordó-lila minták borítják
- ’Kenneth’ – intenzív piros virágairól ismerhető fel
- ’America’ – piros és fehér virágú bükköny
- ’Villa Roma White’ – törpe fajta fehér virágokkal.
Szagos bükköny az erkélyen, a kertben, a kerítés mellett
A szagos bükköny egy erkélyen vagy teraszon feltűnő korlátdísz lesz. Ha cserépben nevelik, nincs szüksége szilárd támasztékra – finom, petyhüdt szárai sikeresen felmásznak az áttört rácsokra.
A szagos bükköny kerítés melletti ágyásba ültetve is jól mutat. A kerítésre felkapaszkodott kúszónövény jó társa lesz a libatopoknak, a sásliliomoknak vagy a levendulának. A kertben lévő pihenőhelyet is díszítheti ezzel a gyönyörű illatú növénnyel. Remekül termeszthető pavilon mellett, pergolán vagy boltíven, és a bükköny kellemes illata elkísér minket pihenés közben is.
A szagos bükköny vágott virágnak is tökéletes.
Szagos bükköny – igényei és ápolása
A szagos bükkönynek napfényre van szüksége ahhoz, hogy látványosan virágozzon – ajánlatos meleg, védett és napos helyre ültetni. A növény a termékeny, vízáteresztő és humuszos talajt kedveli. Az aljzatnak meszesnek kell lennie, 7,0 és 7,5 és pH-értékkel. A meglehetősen „falánk” virágok közé tartozik. A területet az előkészítésekor alaposan ki kell gyomlálni és ásóval fel kell ásni, a talajt komposztált trágyával vagy komposzttal kell összekeverni. Ezután gereblyével fel is fel kell azt lazítani.
Az ültetés után 2–3 hetente érdemes trágyázni a szagos bükkönyt. A virágos növények számára készült szerves vagy összetett műtrágyák, amelyek megfelelő arányban tartalmaznak foszfort, káliumot és nitrogént, jól beválnak. A bükkönyt mérsékelten öntözze, de a száraz időszakban kicsit gyakrabban. Az elvirágzott virágokat érdemes eltávolítani.
Ne feledje, hogy az illatos borsó magas fajtái támasztékot igényelnek – indái kerítésre, pergolára, áttört rácsra vagy korlátra is felfuthatnak.
Szagos bükköny – hogyan és mikor kell ültetni?
A szagos bükkönyt közvetlenül a földbe vetett magvakkal vagy a palánták előzetes (januári vagy februári) előkészítésével lehet termeszteni. A második módszer jelentősen felgyorsítja a növény virágzását. Ehhez a szagos bükköny magokat konténerekben vagy üvegházban kell a földbe helyezni, amelyet fűtött és napos helyiségben kell felállítani. A szagos bükköny palántákat áprilisban lehet elültetni állandó helyre (lehetőleg akkor, amikor a hőmérséklet már fagypont felett van), egymástól körülbelül 25 cm távolságra. Az ültetés előtt a palántákat körülbelül egy hétig kell edzeni a szabadban – először csak napos időben, majd éjszakára is hagyni kell őket. A szagos bükköny magokat áprilisban közvetlenül a földbe is el lehet vetni. 2–3 magot kell a lyukba helyezni és rendszeresen öntözni. Amikor a palánták kikelnek, válassza ki a legerősebbet, a többit egyelje ki.
Ha érdekli a kertészet, ez is érdekelheti: HOGYAN FUTTASSUNK BOROSTYÁNT A KERÍTÉSRE? LEGFONTOSABB TANÁCSOK