Gipsowanie ścian polega na tynkowaniu, szpachlowaniu oraz gładzeniu ich powierzchni. Można to zrobić samodzielnie albo zlecić fachowcom. Aby przygotować ściany pod malowanie lub tapetowanie, należy uzupełnić w nich ubytki oraz wygładzić powierzchnię.
Mimo że gipsowanie ścian wymaga dużej dokładności, nie są do tego potrzebne ani skomplikowane narzędzia, ani duże doświadczenie lub specjalistyczne umiejętności. Do gipsowania ścian i wyrównania ich powierzchni stosuje się najczęściej gładzie lub tynki gipsowe.
Gipsowanie ścian: najważniejsze informacje
Gipsowanie ścian przeprowadza się w celu osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni, gotowej do nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej. Do gipsowania wykorzystuje się gładź gipsową lub tynk gipsowy.
Warstwa gładzi gipsowej powinna mieć około 2–3 mm grubości. Pomoże to ukryć drobne nierówności ściany i uzyskać idealnie gładką, białą powierzchnię. Gładź gipsowa stosowana jest do wyrównywania:
- tynków cementowych;
- tynków cementowo-wapiennych;
- powierzchni betonowych.
W przypadku tynków gipsowych należy nakładać jedną warstwę o grubości do 2 cm. Nie jest już konieczne wyrównywanie gładzią, ponieważ tworzą gładką powierzchnię. Tynk możesz nakładać ręcznie lub maszynowo, przy użyciu agregatu tynkarskiego. Stosuje się go do podłoży mineralnych, takich jak:
- cegła ceramiczna;
- cegła wapienno-piaskowa;
- beton zwykły i komórkowy;
- płyty wiórowo-cementowe.
Marka: NEO
Paca prosta, 480 x 128 mm, uchwyt drewniany
Zobacz więcej
Kup na:
Marka: GRAPHITE
Szlifierka do gipsu 600W, tarcza 225 mm, torba
Zobacz więcej
Kup na:
Pamiętaj jednak, że w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności kładzenie gładzi i tynków gipsowych nie jest zalecane. Jeśli chcesz wykonać gipsowanie ściany o dużej chłonności, np. zrobionej z betonu komórkowego, powinieneś wcześniej zagruntować podłoże, aby wyrównać jego chłonność, a następnie otynkować. W temperaturach niższych niż 5℃ nie zaleca się prac z użyciem gładzi i tynku gipsowego. Nie należy również gipsować podłoży z tworzyw sztucznych, metalowych lub drewnianych.
Przy gipsowaniu ścian przydadzą się następujące akcesoria:
Jak gipsować ściany krok po kroku?
Pierwszy etap w pracach z gładzią i tynkiem gipsowym to odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu oczyść podłoże z pyłu i kurzu, odtłuść je, dokładnie umyj i usuń łuszczącą się farbę oraz tynk. To szczególnie ważne w przypadku gipsowania starych ścian. Równie istotne jest usunięcie wszelkiego rodzaju kołków rozporowych i gwoździ. Pamiętaj też, aby zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym elementy metalowe (np. fragmenty grzejników i rur, a także okucia drzwi), które pod wpływem gipsu mogą korodować. Następnie nałóż środek gruntujący na całą powierzchnię ścian i poczekaj, aż całkowicie wyschnie.
Później powinieneś wykonać szpachlowanie ścian przy użyciu gipsu szpachlowego lub masy szpachlowej, aby wyrównać wszelkie pęknięcia, rysy i ubytki. Następny etap to nakładanie gładzi gipsowej na całą powierzchnię ścian. Sypką zaprawę za pomocą mieszarki wymieszaj z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta. Gładź nakładaj szeroką pacą, rozprowadzając po całej powierzchni ścian. Kolejnym etapem jest wyszlifowania warstwy gładzi lub tynku. Użyj do tego papieru ściernego o granulacji 100–150 oraz specjalnej pacy lub kostki do szlifowania. Świetnym pomysłem jest zastosowanie szlifierki do gipsu. Ma ona wysięgnik oraz można ją podłączyć do odkurzacza, co minimalizuje ilość pyłu w pomieszczeniu. W ten sposób wykonasz gipsowanie ścian na farbę.
Gipsowanie ścian na mokro – gipsowanie bez szlifowania
Najważniejszą zaletą, jaką daje gipsowanie na mokro (gipsowanie ścian bez szlifowania), jest fakt, że podczas prac nie kurzy się pomieszczenie. Bezpyłowe gipsowanie ścian na farbę należy wykonać dokładnie, zwracając uwagę na wszelkie ewentualne nierówności. Aby wykonać gipsowanie ścian na mokro, trzeba je wcześniej zagruntować. Później przygotuj zaprawę w odpowiednich proporcjach, wsypując ją do wody i mieszając. Teraz możesz nakładać warstwę masy gipsowej, pamiętając o tym, aby wygładzać dokładnie ściany, zanim jeszcze zacznie wiązać. Ostateczne wygładzenie wykonaj stalową pacą zwilżoną wodą.